Sestavil jsem si žebříček oblíbenosti českých podcastů, které jsem zatím objevil. Udělal jsem si na to sucharskou excelovou tabulku a každýmu podcastu jsem spočítal percentil. Kromě toho vám ke každýmu podcastu napíšu stručný popis. Pokud nevíte úplně přesně, co jsou podcasty, tak koukněte buď na článek o vzrůstu poslechovosti podcastů, nebo na článek o tom, proč je dobrý podcasty poslouchat.
Podcasty jsem hodnotil podle několika měřítek a je to čistě osobní hodnocení:
- Jak moc podcast nabízí informace, fakta, odbornost.
- Jakou vnímám kvalitu poslechu (ruchy, zřetelnost, jingly, reklamy…).
- Poměr obsah versus vata.
- Jak moc mě podcast baví.
- Jak moc je ten podcast přínosný pro mé podnikání.
Neřešil jsem, zda je podcast stále aktivní – tedy zda stále přináší nové díly. K poslechu používám Podcast Addict. A dost keců, jdeme na to (drumroll):
78 % – #janicnechci (Jan Laibl)
Jste obchoďáci? Nebo vedete obchodní tým? Existuje podcast ušitý přímo na míru pro vás. Honza Laibl už sice nepřidává nové díly, ale zanechal pro vás doslova encyklopedii pro obchoďáky. Je to občas velmi bezprostřední a přímočaré, což je spíš ku prospěchu a zlepšuje to zábavnost poslechu.
76 % – Na vlně podnikání (Dan Tržil)
Krátké a obsahově nasycené rozhovory s lidmi, kteří dělají zajímavé projekty. Většina moderátorů se v podcastech, když dělají rozhovory, nebojí dělat formáty, které jsou hodinové i delší. Dan Tržil se ale dokáže udržet na uzdě a s hosty si povídá maximálně půl hodiny. Díky dobré přípravě klade otázky k jádru věci a nevzniká pocit, že by klouzal po povrchu.
72 % – Dataři (Jan Cibulka + tým)
Hotový podcastový poklad – teda aspoň pro mě. S pečlivostí datového analytika vede Jan Cibulka rozhovory s lidmi, kteří se živí prací s daty. Dozvíte se o všech možných zajímavých databázích, o tom, jak se zpracovávají volební či jiná data a tak dále. Hodně zajímavý a příjemně krátký formát, většinou do půlhodinky.
72 % – Řečí peněz (Český rozhlas, více autorů)
Klasická pečlivá práce Českého rozhlasu. Jde o reportáže kolem 30 minut trvání, leckdy s více hosty či s příspěvky více reportérů ke konkrétnímu tématu ohledně financí. Podcast často reaguje na zcela aktuální události ve světě ekonomiky.
70 % – Proti Proudu (Dan Tržil)
Tady se Dan Tržil trochu rozmáchl, nezaměřuje se čistě na podnikání a nebojí se delší stopáže. Rozhovory jsou s opravdu zajímavými lidmi, témata jsou pestrá, často více ze života, než ze světa businessu.
68 % – Alter Eko (Roman Chlupatý, Dan Tržil)
Neznám souvislosti, ani nemám informace ze zákulisní scény a tak nevím, jak se stalo, že se na české scéně objevily dva podcasty se shodným názvem i obsahem. Tento první z nich vedou Roman Chlupatý a Dan Tržil, nejsou však moderátory. Pořad je veden tak, že vždy jeden ekonom zpovídá jiného ekonoma. Řeší se více dlouhodobé jevy a trendy, než aktuální témata, jak je tomu u podcastu Řečí peněz (výše).
68 % – Alter Eko (Český rozhlas, Václav Pešička)
Dvojník výše zmíněného pořadu, stejné zaměření, podobný princip. Legrační je, že si podcasty odpovídají i kvalitou zpracování a i v ostatních kategoriích se jeden druhému velmi podobají.
67 % – Jak to bylo doopravdy (Český rozhlas, Ivana Chmel Denčevová)
Český rozhlas obecně dělá velmi kvalitní pořady. A tento je ještě lehce nad průměrem jejich produkce. Kvalitní porce historie, většinou z posledních 100 let, s prvky dramatického zpracování. Výborně se to poslouchá a odpovídá to na důležité otázky, na které vám možná nedali odpověď ve škole. Nově přidávají sérii vynikajících dílů o Karlu Krylovi.
64 % – Zaostřeno na moderní dějiny (Český rozhlas, Petruška Šustrová, Josef Mlejnek jr.)
Klasický kvalitní historický pořad Českého rozhlasu. Uvádí jej Petruška Šustrová a skvěle prezentuje různé historické souvislosti.
64 % – MladýPodnikatel.cz (Jiří Rostecký)
Podnikatelská klasika od neúnavného producenta obsahu pro podnikatele Jiřího Rosteckého. Hodně procent sebrala kvalita nahrávání a příšerné hudební jingly. Nenechte se zaskočit neskutečnou kvantitou (několik stovek dílů) a prostě si podle popisků vybírejte, co vás zajímá. Líbí se mi, že občas zabrousí mimo čistě podnikatelský svět a dělá osvěžující rozhovory s netradičními hosty například z NGo světa, umělci, sportovci, politiky.
64 % – Science Café (Otevíráme, o. s.)
Podcast vytvořený ze záznamů stejnojmenných setkání. V kavárně Potrvá se vždy sejdou zájemci o vědu z řad veřejnosti a je jim představen vědec (či skupina vědců). Ten nejprve drží přednášku na určité, jemu blízké téma, a poté se otevře diskuse. Zatím jsem slyšel jen několik prvních dílů a skoro všechny jsou vynikající a zajímavé. Tematicky je to velmi pestré.
63 % – Médiář (Ondřej Aust, Marek Prchal)
Naprosto nejzábavnější podcast se skvělým smyslem pro humor a výborným spádem jednotlivých dílů. Doslova jsem to hltal. Kromě toho vám ale kluci z Mediáře nabídnou aktuální vhled do (tehdejšího) světa médií. Velká škoda, že tato vynikající moderátorská dvojka už nepřidává další díly.
63 % – Vydělávej online, žij offline (Investree, Tomáš Zdražil)
Podcast zaměřený na investiční trhy a kryptoměny. Jedná se o sérii záznamů přednášek (takže občas postrádám, co se aktuálně děje na plátně za řečníkem, ale dá se to) z konference pořádané Investree. Pokud zakládáte nebo spravujete investiční portfolio, bude vás to bavit a inspirovat.
62 % – Z podpalubí (Freelo, Karel Dytrych)
Příjemný podcast z businessového prostředí. Hosty jsou velmi často zaměstnanci firmy Freelo, což ale vůbec nesnižuje přínos nebo obsahovou nasycenost rozhovorů. Občas přeskočím díly, které přinášejí informace prostě jen o tom, co je nového v softwaru Freelo a co se chystá.
62 % – Historie plus (Český rozhlas, více autorů)
Klasický historický pořad Českého rozhlasu. Ve srovnání se dvěma předchozími výše to není nic speciálního, prostě jen další porce kvalitně zpracovaných kapitol z dějepisu.
60 % – DEMARKETING (Pavel Šíma)
Naprostý rekordman v délce podcastů, některé epizody mají několik hodin. A zaujme rovněž kvalitou podcastu a skvělým výběrem hostů. Rozhovory jsou tak dlouhé proto, že jde opravdu do hloubky a z každého hosta pro vás vytáhne opravdu všechno, co ví. Pro markeťáky skvělá volba.
59 % – Travel Bible podcast (Matouš Vinš)
Jeden z autorů Travel Bible natáčí rozhovory se všemi možnými cestovateli, známými i neznámými. Je to výborná oddychovka, navíc obsahující hromadu inspirace, když chcete vyrazit někam na cesty. S oblibou to posloucháme s přítelkyní na delších cestách autem (já u toho řídím a ona u toho usíná).
57 % – #ESHOPRESTART (Daniel Višňák)
Podcast na podporu stejnojmenného produktu pro začínající i již rozjeté eshopy. Začalo to nadějně, ale bohužel po 6 kapitolách přišel konec. Byl to zajímavý koktejl krátkých střípků myšlenek pro eshoppery a dlouhých rozhovorů či záznamů z konference. Kdyby neskončil, byl by asi dost kvalitní.
56 % – Deep talks (Petr Ludwig)
Rozhovory se zajímavými hosty, často vůbec ne ze světa podnikání. Petr Ludwig jde v rozhovorech do hloubky a nebojí se intimnějších témat. Pokud máte jeho styl rádi a nevadí vám, jak v každém dílu srká s hostem zelený čaj a konstatuje, jak jim to navyšuje kognitivní schopnosti, je to fajn podcast na rozšíření obzorů.
54 % – Knihy, na které vám nezbyl čas (Český Rozhlas, Jiří Mejstřík)
Podcast pro náročné. A to především kvůli výběru knih – Jiří Mejstřík si vybírá hodně náročné kusy z oblasti sociologie, psychologie, filosofie a dalších společenských věd. Nelze zpochybnit, že jsou to velice důležité až klíčové knihy, které velmi přiléhavě popisují současný svět. Pro klasické čtenáře jsou to ale opravdu náročná témata. Autorovi nelze upřít, že se v tématech a knihách dokonale orientuje. Podcastu ubírá na poslechové kvalitě, že jde většinou o text čtený z přípravy (nebo to tak působí) – mám sklony ztrácet pozornost.
51 % – Podcast Život Jako Hra (Aleš Vrána, Jan Markel)
Podcast o osobním rozvoji a koučování. Vhodný především pro začátečníky, kteří například nikdy nezažili kvalitní koučování, nebo se začínají zajímat o osobnostní růst. Moc mě nebaví kapitoly s hosty, necítím z nich pro sebe přidanou hodnotu. Největší slabinou je (pro mě) hudební podklad a množství vaty (jednoduché téma „rozkecané“ v dlouhém čase). I když ho po prvních dílech ztišili, pořád je to velmi rušivé a kazí to kvalitu poslechu.
50 % (a stoupá) – Brain We Are (J. Kryštof Jarmar, Vojta Hlaváček)
Dva mladí kluci, ponoření do studia VŠ, vědí hodně o tom, jak funguje lidský mozek. Světem, který objevují (tím, že studují vědecké studie, populárně naučné knížky i podcasty z celého světa) jsou naprosto unesení a snaží se to nadšení sdílet nejen skrz svůj podcast. Často je to nadšení unáší daleko od zamýšleného tématu, občas mi leze na nervy ten trochu „zhulenej“ smích, ale je cítit, že na sobě kluci pracují a je v tom potenciál. Od 15. epizody si začali občas zvát hosty a kvalita podcastu dost stoupá. Držím palce!
48 % – ByznysPark (Michal Andera)
Podcast má podobný styl, jako MladýPodnikatel.cz, nebo Na vlně podnikání. Rozhovory s významnými nebo zajímavými osobnostmi z podnikatelského světa. V Podcast Addict se ale zobrazuje jen malá část všech existujících dílů, takže jsem nemohl sledovat progres autora či obsahu.
35 % – Příběhy odvahy (Juraj Sutoris)
Na tomhle podcastu se mi nejvíc líbí záměr. Nepochopil jsem ale výběr hostů, asi se s Jurajem míjíme v definici hrdinství. Nevím, čím to je, ale rozhovory prostě nějak nemají šťávu, navíc jsou hodně dlouhé. Uvidíme, zda to po 8 epizodách vzdal (zdá se, že jo), koncept je skvělý a dal by se rozvinout.