Neuč orla lítat

Zajímavá situace. Končí se veletrh s jídlem, dva chlapi kolem padesátky pomalu balí svůj stánek, mají vyprodáno. Nad ním mají postavený jednoduchý nůžkový stan. Přijdou čtyři brigádníci, mladí kluci, stěží dvacet let jim bude. Začnou balit nůžkový stan. Padesátníci jim radí, jak to mají dělat. Kluci chtějí po svém. Padesátníci si ale prosadí svou, stánek se balí po jejich a jeden z nich pronese klíčový a závěrečný argument směrem k mladíkům:

„NEUČ ORLA LÍTAT.“

Tak. A teď mluv, ty chlapečku. Pche, co ty budeš vysvětlovat nám starým mazákům… a tak dále.

Tahle věta přesně popisuje princip nerovnosti ve vzdělávání. Nerovnosti mezi žákem a učitelem. Tenhle nešvar je prosáklý celým naším školstvím, tím pádem i celou naší společností. Učitel je vyvýšen na pomyslný piedestal, který automaticky znamená, že má patent na rozum a všechno ví nejlíp. Nejdůležitější věc, kterou se žák ve škole takto naučí, je podvolit se autoritě a nevyčnívat z davu.

Pokud je tento přístup aplikován ve velkém měřítku, může velmi efektivně mrzačit demokracii. Ta potřebuje aktivní, nezávisle myslící osobnosti, se schopností vyhledávat si informace a podrobovat je kritickému myšlení. Což je samozřejmě jen těžko možné, pokud nám někdo od mládí říká „neuč orla lítat“.

Navíc si myslím, že orel (pokud není pitomec) se učí lítat celý život. Takový orel, kdyby chtěl, může se naučit o létání spoustu nových věcí, například od racka. Jednoduše proto, že racek lítá jinak, může být orlovi inspirací. Odlišným přístupem k věci (k létání) může racek rozvíjet dovednosti orla. Pokud ani orel, ani racek, nebudou pitomci, naučí se něco nového nejspíš oba. Win-win.

Na svých kurzech se většinou ocitám v roli orla. A jestli mě něco na lektorském řemesle baví opravdu hodně, je to právě ten fakt, že mě každý člověk (racek) může naučit něco nového. Pořád se učím nové věci o lítání, o učení, o první pomoci, o sobě. Pořád. A nikdy nepřestanu. Protože ani když učíme druhé, neměli bychom ztrácet pokoru. Zejména, když učíme druhé.

Pokud vás tyhle myšlenky zaujaly, bude se vám asi líbit tahle knížka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..